حمل و نقل عمومی باکو

شنبه 23 اردیبهشت 1396 ساعت 17:23
برای استفاده از ترابری عمومی باکو نخستین کاری که باید بکنید تهیه کارت بلیت ویژه به اسم باکی کارت است. این سیستم از سال ۲۰۱۵ به مسیر افتاده و رفت و آمد در باکو را راحت‌تر و سریع‌تر کرده. دو جور باکی کارت هستی دارد: اولی کاغذی است و لغایت چهار بار می‌شود از آن کاربرد کرد. یک جورهایی همان بلیت است. نوع سایر پلاستیکی است که می‌شود مثل کارت متروی طهران مرتب شارژ کرد. در حال حاضر برای سوار شدن به مترو و اتوبوس‌های جدید قرمز می‌توانید از باکی کارت کاربرد کنید.
 
اتوبوس در باکو
 
اتوبوس متداول‌ترین وسیله رفت و آمد در باکو است. بیشتر اتوبوس‌های باکو هنوز سیستم پرداخت نقدی دارند و باید بعد از پیاده شدن حساب کنید ولی اتوبوس‌های جدید قرمزرنگ فقط باکی کارت را قبول می‌کنند. برای دیدن مسیر جنبش اتوبوس‌ها به این سایت بروید، روی کلمه اتوبوس‌ها کلیک و راه را گزینش کنید. البته مسیریاب گوگل مپ هم در باکو خوب پیشه می‌کند و وب‌سایتی هم هست که اطلاعات به روز در باره اتوبوس‌هایی که در مسیر رسیدن به هر ایستگاه هستند می‌دهد. حواستان به دگرگونی ها احتمالی مسیرها هم باید باشد؛ دسته اطلاعات هتل می‌تواند در این مورد کمکتان کند. برخی از ایستگاه‌های اصلی اتوبوس در باکو که احتمالا رفت و آمد در باکو حوالی آن‌ها رخداد می‌افتد: ۲۸ می  نزدیک  ایستگاه قطار مرکزی باکو و ایستگاه مترویی به همین نام؛ دو ایستگاه در شمال و جنوب غرب شهر قدیم و ایستگاه ام یو ام در غرب میدان فانتین. اطلاعات ریزبین عدد اتوبوس‌ها و ایستگاه‌های توقف هر کدام را از هتل محل اقامتتان بگیرید.
 
تاکسی‌های باکو
 
تاکسی هم برای ایاب و ذهاب در باکو وسیله خوب و راحتی است. اغلب تاکسی‌هایی که گوشه خیابان‌ها چشم براه ایستاده‌اند تاکسیمتر ندارند. اما چندی تاکسی جدید مانند تاکسی‌های لندن در باکو هست که از سال ۲۰۱۱ شروع به پیشه کردند و تاکسیمتر هم دارند و خوشبختانه نرخشان برای هر کیلومتر هم پسندیده است. برای بازدید از دیدنی‌های باکو خارج از محدوده شهر، به ۱۸۹ زنگ بزنید که ۲۴ ساعته است و برای مسیرهای خارج از باکو مقرون به صرفه‌تر خواهد شد.
 
متروی باکو
 
مترو مدرن‌ترین وسیله حمل و نقل در باکو است که شهر قدیم را از طریق ایستگاه قطار مرکزی باکو به ایستگاه‌های حومه شهر متصل می‌کند. برای رفت و آمد در باکو ایستگاه‌های متروی کوروغلو، قره قرایف و نفتچیلار که  نزدیک  بلوار باکو است، اغلب از همه به دردتان می‌خورند. برای استفاده از مترو باید یکتا از دو نوع باکوکارت را داشته باشید.
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.