شنبه 23 اردیبهشت 1396 ساعت 17:27
۲۸ احد از محبوب‌ترین مرکز خریدهای باکو است که پاتوق عصرگاهی خیلی از محلی‌ها است. کناره مرکز خرید ایستگاه مترویی به اسم ۲۸ مه قرار گرفته که دسترسی به آن را خیلی راحت کرده و اسم مرکز خرید هم از همینجا آمده. ساختمان ۲۸ شیک و ساده است و توی پنج طبقه‌اش حدود ۷۰ برند بین‌المللی و محلی پیدا می‌کنید. برندهای میانه که دوستشان داریم مانند گپ، مانگو، ماسیمو دوتی، زارا و نکست همگی اینجا شعبه دارند. برندهای ساعت و زیورآلات و اکسسوری همانند سواروسکی، سواچ و خیلی‌های دیگر هم اینجا پیدا می‌شوند. ۲۸ مال کلی کافه و رستوران محلی و زنجیره‌ای و محبوب‌ترین سینمای باکو را هم در خودش جای داده.
۲  مرکز خرید مترو پارک مرکز خرید مترو پارک
 
گذرتان به خیابان تبریز که بیفتد، صحیح رو به روی ایستگاه متروی نریمانف، مرکز خرید مترو پارک را می‌بینید که پیش از هرچیز نمای جالب و مدرنش توجه کس را جلب می‌کند. اینجا هم گرد از بهترین مرکز خریدهای باکو است و پر از برندهای جور وا جور. اگر یکی از برندهای محبوبتان را توی ۲۸ مال پیدا نکردید، اینجا احتمالا پیدایش می‌کنید. مترو پارک نزدیک ۶۰ برند البسه و اکسسوری دارد: بنتون، سیسلی، مانگو، پینک، ورا مودا و خیلی اسم‌های سایر که دید فروشگاه‌های دلبازشان توی باگو آدم را به هیجان می‌آورد. طبقه پنجم و ششم مترو پارک هم ویژه بچه‌ها است: زمین بازی هپی لند، بولینگ و یک گیم نت مجهز. برای خرید از برندهای تخفیف‌دار در باکو، باید اواخر فصل سری به مترو پارک بزنید.
 
۳  مرکز خرید پارک بلوار مرکز خرید پارک بلوار 
بلوار باکو را که حتما می‌شناسید؛ تفریحگاه ساحلی معروف و سرسیز شهر که عصرها همه اهالی  را توی خودش جمع می‌کند. یکی از همین عصرهایی که برای گشت زدن به بلوار می‌آیید، سری هم به مرکز خرید پارک بلوار همان حوالی بزنید که یکتا از معروف‌ترین مرکز خرید های باکو است. خرید در باکو خیلی وقت‌ها یک تجربه تفریحی است؛ کنار دریای خزر را می‌بینید، قایق‌سواری می‌کنید، در بلوار باکو قدم می‌زنید و پس هم خودتان را غرق خوشی‌های مرکز خرید پارک بلوار می‌کنید. به جز برندهای دوست‌داشتنی همانند آدیداس، نایک، دبنهامز و فسیل، شش سالن سینما و تفریحاتی هم برای بچه‌ها در باکو وجود دارد.
 
۴  پورت باکو   پورت باکو  
 
پورت باکو جدیدترین و بزرگترین مرکز خرید باکو است که در سال ۲۰۱۴ ساخته شده و فوق‌العاده محبوب است. اگر قرار باشد یکی از مرکزخریدهای باکو را به عنوان بهشت خرید باکو معرفی کنیم، حتما همین پورت باکو است. اینجا سه طبقه دارد. طبقه همکف برندهای لوکس مشابه آرمانی، بربری، کلوئه، رالف لارن، مکس مارا، تگ هوئر و تیفانی شعبه دارند. طبقه اول برندهای میانه و محبوب مشابه دیزل، تاپ‌شاپ و ماسیمو دوتی شعبه دارند و طبقه دوم هم چند برند سایر به علاوه کلی کافه و رستوران می‌بینید. پورت باکو یک جورهایی بین‌المللی‌ترین و باکلاس‌ترین مرکز خرید باکو محسوب می‌شود.
نویسنده: آرزو امیدی - پنجشنبه ٧ اردیبهشت ،۱۳٩٦
باکوی آذربایجان، همسایه آشنای ایرانی‌ها و خواهرخوانده تبریز است؛ پرجمعیت‌ترین شهر قفقاز که سفر به آن راحت و بی‌دردسر و پر از لذت‌های به یادماندنی است. از نخستین دیدنی‌های باکو معماری جذاب شهر است: معجونی از آسمان‌خراش‌های امروزین آسیایی و خیابان‌های سنگفرش اروپایی، البته با چاشنی یادگارهای شوروی و دوران کمونیسم. شهر قدیم یا به قول آذری‌ها ایچری شهر، قلب تپنده دیدنی‌های باکو است. اینجا با قصر شیروان شاه، برج دختر، معماری سنگی و رستوران‌ها و مغازه‌های سنتی‌اش مثل تکه‌ای از گذشته میان باکوی نوین است. این شهر تاریخی، محصور وسط دیوارهای کنگره‌دار در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و هر سنه هزاران توریست برای دیدنش به باکو سرازیر می‌شوند. آن طرف این دیوارها، صورت باکو مدرن و امروزین است؛ برج‌های ریز و درشت جای ساختمان‌های بتنی کمونیستی را می‌گیرند و معمارهای خوش‌فکر سازه‌های چشم‌نواز برای باکو طراحی می‌کنند. ملت باکو هم خوشحال، در میدان زیبای فانتین موزیک فولک آذری گوش می‌دهند یا در بلوار سرسبز باکو در امتداد دریای خزر قدم می‌زنند. یادتان باشد، خوشی‌های سفر به این شهر، نه فقط تماشای جاهای دیدنی باکو، بلکه گپ و گفت با آذری‌های مهربان و چشیدن مزه کباب و آش آذری است.
۱  شهر قدیم باکو شهر قدیم باکو 
گشت و گذارتان میان دیدنی‌های باکو از شهر قدیم شروع می‌شود که آذری‌ها به آن ایچِری شهر می‌گویند. این دسته قلب تاریخی باکو است که میانی دیوارهای کنگره‌دار محصور شده و قدمتش به سده دوازدهم برمی‌گردد. گردش در شهر قدیم، سفر کوتاهی به دل تاریخ است: خیابان‌ها و کوچه‌های باریک، معماری سنگی زیبای بناها، رستوران‌های کوچک محلی، سوغاتی‌فروشی‌های نقلی و موسیقی فولک آذری که کل جا شنیده می‌شود. در سال ۲۰۰۰ شهر قدیم باکو به به اتفاق دو دیدنی مهمش یعنی برج دختر و قصر شیروان شاه به لیست میراث جهانی یونسکو اضافه شدند. ورود به شهر رایگان است ولی برای بازدید از برج دختر و قصر و دیرینکده شیروان شاه باید بلیط تهیه کنید.
 
۲  بلوار ساحلی باکو بلوار ساحلی باکو
بلوار باکو، خیابان اصلی شهر است؛ بلوار ارتفاع در راستا دریای خزر که با کافه‌های ریز و درشت، فواره‌های دیدنی و فضاهای سبزش پاتوق عصرگاهی مردمان  باکو است. نسیم خنکی که از روی آب بلند می‌شود، خانواده‌ها، زوج‌های جوان و نوازندگان آماتور را به این بلوار می‌کشاند و فضای دلچسب و صمیمی درست می‌کند که جزو جاذبه‌های دیدنی باکو است. چند ساختمان نوین و جذاب هم همان نزدیکی‌ها می‌بینید: مرکز تجارت باکو، مرکز خرید چهار طبقه پارک بلوار و مرکز بین‌المللی موغام. حوالی این بلوار ناحیه محبوبی برای خرید در باکو هم هست. بد نیست دوچرخه کرایه کنید و بین درخت‌ها و گل‌های رنگارنگ و در هوای خوب کناره دریا رکاب بزنید.
 
۳  برج دختر برج دختر
برج دختر که آذری‌ها به آن قیز قالاسی و در انگلیسی به آن مِیدن تاور می‌گویند، مهم‌ترین نماد تاریخی شهر باکو است. از بام این برج ۲۹متری می‌توان دیدنی‌های باکو به خصوص شهر قدیم و خلیج باکو را نگریستن کرد و عکس‌های پانورامایی گرفت. گفته می‌شود بنای اولیه برج اغلب از ۱۰۰۰ سنه دیرینگی دارد، ولی سازه کنونی به قرن ۱۲ برمی‌گردد. نام این برج باعث شده داستان‌های شگفت و ناآشنا و افسانه‌های جالبی در موردش گفته شود که توی بیشترشان رد پای یک دختر شاه پریان دیده می‌شود. برج دختر با ۲۹ متر ارتفاع و ضخامت ۵متری دیوارهایش، در زمان خودش سازه غیر قابل باور و شگفت‌انگیزی بوده است.
۴  قصر شیروان شاه  کاخ شیروان شاه 
قصر شیروان شاه از دیدنی‌های باکو در شهر قدیم است. در سده‌های میانه، رشته شروانشاهان بر آذربایجان حکومت می‌کردند و این کاخ زیبای ماسه‌سنگی محل سلطنتشان بوده. وارد حیاط اصلی قصر که بشوید، دروازه کوچکی سمت چپ می‌بینید که به دیوان‌خانه می‌رود. دیوان‌خانه ساختمان گنبدی‌شکل هشت ضلعی است که شروانشاه خلیل الله نخست جلسه دیوان خود را اولین بار در آنجا برپایی داد. طاق‌های سنگی و کنده‌کاری‌های ظریف کاخ را که تماشا کردید، سری هم به مسجد کاخ بزنید که سه ورودی مختلف دارد: یکی برای شاه، یگانه برای نسوان و گرد برای کارکنان قصر. خوب است چند منات اضافه‌تر بدهید و از راهنمای صوتی انگلیسی هم بهره‌گیری کنید که اطلاعات کامل و جالبی در مورد تاریخچه کاخ می‌دهد.
 
۵  پارک مفاخر پارک مفاخر
این پارک هم گرد از مراکز تفریحی باکو است و هم گرد از دیدنی‌های باکو. اینجا در ریشه-بن-بیخ یک قبرستان شهری است که با درخت‌ها و گل‌ها و فضای سبزی که برایش درست کرده‌اند تبدیل به پارک شده است. شمار زیادی از مهم‌ترین و بانفوذترین شخصیت‌های آذری از رییس‌جمهورها الی دانشمندها و هنرمندان در این قبرستان دفن شده‌اند: حیدرعلی‌اف، رییس‌جمهور دوست داشتنی آذربایجان؛ عظیم عظیم‌زاده، نقاش؛ رشید بهبودف، خواننده سرشناس اپرا؛ لیلا بدیربیلی، بازیگر؛ المیرا غفورف، وزیر امور خارجه و خیلی‌های دیگر که تعدادشان به ۲۰۰ نفر می‌رسید. این گورستان در سال ۱۹۴۸ ساخته شده و یگانه از مکان‌های مورداحترام آذری‌ها است.
 
۶  مرکز فرهنگی حیدرعلی‌اف مرکز فرهنگی حیدرعلی‌اف
این سازه حیرت‌انگیز مدرن‌ترین دیدنی باکو است؛ نشانه معماری برجسته‌ای از زاها حدید طراح و معمار سرشناس که با فرم دهی به خرده انتزاعی، موج‌های جالب و انحناهای چشم‌نواز ایجاد کرده. طراحی فوق‌العاده بنا در کناره رنگ سفید و شفافش، مایه شده خیلی‌ها فقط برای دیدن نمای ساختمان به اینجا بیایند. یادتان باشد، پیش از ورود به ساختمان، دوربینتان را بردارید و از زاویه‌های گوناگون از نماهای بیرونی بنا عکس بگیرید. داخل مرکز هم نمایشگاه دائمی از لوازم، هدایا، اتومبیل‌ها و لباس‌های حیدرعلی‌اف، رییس جمهور دوست داشتنی آذربایجان می‌بینید. در این مرکز، کنسرت و برنامه‌های فرهنگی و هنری مختلف برگزار می‌شود.
 
۷  میدان فانتین میدان فانتین
 
میدان فانتین احد از شادترین مکان‌های دیدنی باکو است که پاتوق خرید، پیاده‌روی، گپ زدن و خوراک خوردن باکویی‌ها محسوب می‌شود. به خصوص اگر به اتفاق بچه‌ها در باکو باشید، حسابی خوش می‌گذرانند. در احد از رستوران‌ها یا کافه‌های روباز میدان بنشینید و همینگونه که ملت را نگریستن می‌کنید، کباب بخورید و چای بنوشید. چرخی میان مغازه‌ها و فروشگاه‌های محلی بعید میدان بزنید، خرید کنید و با فروشنده‌ها گپ بزنید. شب‌ها نورپردازی فواره‌ها و سر و صدای بازی بچه‌ها و حرف زدن محلی‌ها میدان را جذاب‌تر می‌کند. سوژه‌های احسان هم برای عکاسی دارید: نمای بیرونی دیرینکده نظامی گنجوی که با مجسمه‌های زیبا تزئین شده و تندیس برنزی زن جوان آذری با چتر بیرون رستوران مک‌دونالد.
 
۸  دیرینکده فرش آذربایجان دیرینکده فرش آذربایجان
فرش‌های آذری آوازه جهانی دارند و بی دلیل نیست که گرد از جاذبه‌های باکو به حساب می‌آیند. نقش‌ها و رنگ‌ها آنقدر خیال‌انگیزند که چشم آدم را خیره و دهان آدم را باز نگه می‌دارند. مجموعه بی‌نظیری از فرش‌ها و قالی‌های دستباف آذری در این دیرینکده نگهداری می‌شود که می‌تواند چند ساعت مبهوتتان کند. این موزه پیشتر در ساختمان دیگری بود . از سال ۲۰۱۴ به ساختمان جدیدی منتقل شده که طراحی‌اش همانند یک فرش لوله‌شده است. اینجا چیزهای زیادی هم در مورد تاریخچه فرش آذری و ایرانی یاد می‌گیرید. این موزه، پیشتر موزه‌ی لنین نام داشت، اما در حال آماده تبدیل به موزه‌‍‌ی فرش بسیار زیبایی شده و نشان‌دهنده‌ی تاریخچه‌ی فرش در آذربایجان است. در این موزه بیش از هزار عدد قالیچه دست‌بافت و کمیاب و زیبای آذری، ‌ایرانی و داغستانی نگه‌داری می‌شود. اگر بخواهید می‌توانید با پرداخت اندکی اضافه‌تر، یک راهنما بگیرید و از او بخواهید لغایت درباره‌ طرح، سمبل‌های کاربرد شده و تاریخچه‌ی فرش‌ها توضیحاتی را به شما بدهد. 
۹  برج‌های اخگر برج‌های شعله
 
این سه برج شیشه‌ای با انحناهای سینوسی و رنگ آبی، بلندترین آسمان‌خراش‌های شهر باکو و مظهر معماری معاصر آن هستند. برج‌های اخگر بین ۱۶۰ لغایت ۱۸۰ متر ارتفاع دارند و آنقدر غول‌آسا هستند که از فاصله‌های بعید هم به نکوداشتن دیده می‌شوند. در طراحی این برج‌ها از آتش الهام گرفته‌اند و نورپردازی شبانه آن‌ها طوری است که مانند شعله‌های اثیر روی سیاهی آسمان دیده می‌شوند. برخی شب‌ها هم به رنگ پرچم ملی آذربایجان درمی‌آیند. شب‌ها از دورترین نقاط شهر هم می‌توانید شعله این برج‌های راز به فلک‌کشیده را ببینید. چند الی از رستوران‌های خوب باکو را هم گرداگرد-نزدیکیها همین برج‌ها می‌توانید پیدا کنید.
 
۱۰  موزه ملی تاریخ آذربایجان موزه ملی تاریخ آذربایجان
 
اگر موزه‌گردی دوست دارید و تعقیب جاذبه‌های تاریخی شهر مقصد هستید، اینجا برایتان احد از بهترین دیدنی‌های باکو است. دیرینکده ملی، بزرگترین دیرینکده آذربایجان است که در عمارت محل سکونت زین‌العابدین تقی‌اف ساخته شده. تقی‌اف سرمایه‌دار نیکوکار و اهل فرهنگ آذربایجانی بود و چندین مدرسه و روزنامه در آذربایجان تاسیس کرد. این دیرینکده در سال ۱۹۲۰ ساخته شده و تاریخ و دانش آذربایجان را در در چند گالری  مختلف پرتو می‌دهد: نمایشگاه تاریخ مدرن، نمایشگاه انسان‌شناسی، نمایشگاه تاریخ باستان و میانه آذربایجان و چند گالری  و گردآور دیگر. متمایز از این‌ها ساختمان دیرینکده و طراحی درونی سالن‌هایش هم حسابی دیدنی است.
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.