تاریخچه باکو

یکشنبه 3 دی 1396 ساعت 16:05

حدود 100،000 سال پیش، قلمرو مدرن باکو و آبشرون، ساوانا با گیاهان و جانوران غنی بود. [ارجاع لازم است] ردیابی انسانی بومی به عصر حجر رسیده است. از زمان برنز، حکاکی های سنگی در نزدیکی بییل و یک شکل برنز ماهی کوچکی که در قلمرو شهر قدیمی کشف شده است، کشف شده است. این ها باعث شده اند برخی از پیشنهادات وجود یک تخریب عصر برنز در قلمرو شهر داشته باشند. در نزدیکی نارداران، در محل به نام Umid Gaya، یک ناحیه پیش از تاریخی کشف شد، جایی که بر روی سنگ تصاویر خورشید و صور فلکی های مختلف با یک جدول نجومی ابتدایی حک شده است. قیمت تور باکو حفاری های باستان شناسی بیشتر نشان دادند که شهرک های پیشوقی تاریخی، معابد بومی، مجسمه ها و مصنوعات دیگر در قلمرو شهر مدرن و اطراف آن وجود دارد.


در قرن اول میلادی، رومیان دو کمپین قفقازی را سازماندهی کرد و به باکو رسید. در نزدیکی شهر، در Gobustan، کتیبه های رومی قدمت 84-96 CE کشف شد. این یکی از نخستین مدارک نوشته شده برای باکو است.


ظهور شیروانشاه ها و دوره صفویه 

همچنین نگاه کنید به: شیرینشاه


نقاشی مینیاتوری که سقوط شیروانهاش ها را به دست صفویان نشان می دهد.

باکو در قرن هجدهم میلادی، قلمرو شیروانشاه بود. این شهر اغلب تحت حمله به خزرها قرار گرفت و (از قرن 10) روس. شیرانشاه آخسینان من یک نیروی دریایی در باکو ساختم و با موفقیت از حمله 11 سپتامبر به یکی دیگر از حمله های شورشی روبرو شدم. پس از یک زلزله ویرانگر Shamakhi، پایتخت شیروان، دادگاه شیروانش به 1191 در باکو نقل مکان کرد.معبد از قلعه ساباییل غرق شده.

دوره شیروان تا حد زیادی تحت تاثیر باکو و باقی مانده از آنچه در حال حاضر آذربایجان است. بین قرن های 12 و 14، در باکو و شهرهای اطراف، وصایای عظیم صورت گرفت. برج خیمه، برج رامانا، قلعه نارداران، قلعه شگان، قلعه اردکان، قلعه گرد و همچنین قلعه معروف ساباییل در جزیره خلیج باکو ساخته شده است. دیوارهای شهر باکو نیز بازسازی و تقویت شد.


با ثروت و موقعیت استراتژیک باکو در اوایل شانزدهم، تمرکز همسایگان بزرگتر خود را جذب کرد. در دو قرن پیش، تحت حکومت کارا کویونلو و اکو کویونلو قرار گرفت. سقوط اکو کویونلو این شهر را بلافاصله به حوزه سلسله ی جدید صفوی که تحت رهبری شاه (اسامه) اسماعیل من (1501-1524) به ارمغان آورده بود به ارمغان آورد. اسماعیل در سال 1501 به باکو محاصره شد و آن را دستگیر کرد. او اجازه داد که نیروانشاه ها تحت سلطه صفوی به قدرت برسند. جانشین او، پادشاه Tahmasp I (سال 1524-1576)، به طور کامل از قدرت شیرینشاه ها را حذف کرد و بخشی از استان شیروران را به باکو سپرد. باکو به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از امپراطوری خود و سلسله های پی در پی ایران برای قرن های بعد، تا زمان بازگشت ناپایدار در نیمه اول قرن نوزدهم باقی ماند. خانه شیروان که از قرن نهم قرن 9 حاکم بود، در جریان حکومت صفوی خاتمه یافت.


در این زمان، شهر درون خطوط دیوارهای قوی محاصره شده بود، که توسط دریا در قیمت تور باکو  یک طرف شسته شده و توسط یک دره وسیع در زمین محافظت شده بود. عثمانی ها به طور ناگهانی در نتیجه جنگ عثمانی-صفوی 1578-1590 تحت کنترل باکو بودند؛ توسط 1607، تحت کنترل ایران قرار گرفت.  در سال 1604، قلعه باکو توسط شاه عباس من (ر. 1588-1629) نابود شد.


سقوط صفویان و خاندان باکو

پس از فروپاشی صفویان، روس ها از این وضعیت استفاده می کردند و تهاجم کردند؛ صفویان مجبور شدند چندین سال به باکو به روسیه بروند.تا سال 1730، وضعیت برای روس ها بدتر شد؛ موفقیت های نادر شاه (1747-1736) باعث شد آنها را در نزدیکی گنجا در روز 17 اسفند 1735 به توافق برسانند و مجددا شهر و تمامی قلمرو های فتح شده را در قفقاز به ایران برگردانند. 


فوران بی ثباتی پس از مرگ نادر شاه موجب شد که اقوام مختلف قفقاز به وجود آید. نیمه خودمختار حکومت ایران باکو خاندان یکی از اینها بود. این توسط میرزا محمد خان حکومت شد، اما به زودی وابستگی به خاندان قوبا شدیدتر شد. در طول زمان، جمعیت باکو کوچک بود (تقریبا 5000) و اقتصاد به دلیل جنگ مداوم ویران شد.


جنگهای روسی و فارسی و مجبور کردن مجدد ایران


نقاشی خط ساحلی باکو در سال 1861 توسط آلکسی بوگولیوبوف.

از اواخر قرن هجدهم، روسیه امپریالیست به موضع ژئوپلیتیکتر نسبت به دو همسایه و رقبای خود در جنوب، یعنی ایران تور باکو و امپراتوری عثمانی تبدیل شد. در بهار سال 1796، توسط دستور کاترین دوم، سربازان عمومی والریان زبوف یک مبارزه بزرگ علیه قاجار را آغاز کردند.زبوف 13000 مرد را برای ضبط باکو فرستاد و پس از آن بدون هیچ گونه مقاومت به سر برد. در تاریخ 13 ژوئن 1796، یک کشتی روسی وارد خلیج باکو شد و یک نیروی دریایی نیروهای روسی در داخل شهر قرار گرفت. با این حال، پائول من به دستور سانسور دستور داد

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.